Autori
Sfântul
Nicolae Velimirovici
Articole mai vechi
18/5/2014:
Predică la Duminica Samarinencii (Ioan 4, 5-42)
Sfântul Nicolae Velimirovici
04/5/2014:
Femeile mironosițe, binevestitoarele Învierii
Sfântul Nicolae Velimirovici
25/4/2014:
Cine îmi adeverește mie că Hristos a înviat?
Sfântul Nicolae Velimirovici
29/3/2014:
Inima în Marele Post – A patra săptămână
Sfântul Nicolae Velimirovici
26/12/2013:
Darurile Magilor
Sfântul Nicolae Velimirovici
15/11/2012:
Inima în Marele Post – A treia săptămână
Sfântul Nicolae Velimirovici
14/11/2012:
Inima în Marele Post – A doua săptămână
Sfântul Nicolae Velimirovici
14/11/2012:
Inima în Marele Post - Cea dintâi săptămână
Sfântul Nicolae Velimirovici
29/3/2012:
Inima în Marele Post – A cincea săptămână
Sfântul Nicolae Velimirovici
Scurtă notă biografică
Sfântul
Nicolae Velimirovici

Nicolae Velimirovici s’a născut în sătucul Lelici, din Serbia apuseană, la 5 Ianuarie 1880. A urmat cursurile Seminarului Sfântul Sava din Belgrad, absolvind în 1905. A obţinut o bursă de doctorat la Universitatea din Berna (1908), publicându-şi teza în limba germană, în 1910; doctoratul în filosofie a fost pregătit la Oxford şi susţinut la Geneva, în franceză, pe tema „Filosofia lui Berkeley,” în 1909. La sfârşitul anului 1909 a fost tuns în monahism. În 1919, Arhimandritul Nicolae a fost hirotonit episcop al Jicei. În Aprilie 1915, în timpul Primului Război Mondial, a fost trimis de către guvernul Serbiei în Anglia şi America, unde a susţinut numeroase cuvântări, luptând pentru unitatea sârbilor şi a popoarelor Slave de miazăzi. La începutul lui 1919 se întoarce în Serbia, iar în 1920 este numit episcop al Ohridei. În perioada celui de-al II-lea Război Mondial, în 1941, este arestat de către Gestapo pe când se afla în Mănăstirea Jicea, fiind apoi închis în Mănăstirea Liubostinia. Mai târziu a fost transferat în Mănăstirea Voiloviţa, unde a stat închis împreună cu Patriarhul sârb Gavriil (Dozici), până la sfârşitul lui 1944. La 14 Decembrie 1944, a fost trimis în lagărul de la Dahau, împreună cu Patriarhul Gavriil, unde a avut parte de un tratament deosebit de aspru. După război imigrează în SUA. Aici va începe să predea în cadrul câtorva seminarii creştin-ortodoxe, precum Seminarul Sf Sava din Libertyville, Illinois, Seminarul Sf Tihon, din South Canaan, Pennsylvania şi Seminarul Sf Vladimir din Crestwood, New York. A trecut la Domnul pe 18 Martie 1956. La 19 Mai 2003, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Sârbe a hotărât, în unanimitate, trecerea Episcopului Nicolae (Velimirovici) al Ohridei şi Jicei în sinaxarul sfintei noastre Biserici Ortodoxe.