Autori
Înaltpreasfinţitul
Nathanail, Mitropolitul de Nevrokopi
Articole mai vechi
29/12/2011:
„Greu îţi este să loveşti în ţepuşă cu piciorul” (Fapte 26, 14)
Înaltpreasfinţitul Nathanail, Mitropolitul de Nevrokopi
Scurtă notă biografică
Înaltpreasfinţitul
Nathanail, Mitropolitul de Nevrokopi

S-a născut pe 16 noiembrie 1952, în satul Koprivlen, Gotse Delchev. După terminarea studiilor primare în 1968, el a intrat ca frate în mănăstirea Sfânta Treime, iar în toamna acelui an a fost admis ca elev la Seminarul din Sofia, pe care l-a absolvit în 1975. În timpul studiilor, pe 3 martie 1974, a fost tuns călugăr la Mănăstirea Troyan cu numele de Nathaniel de către episcopul Grigorie Lovech, fiind purtat sub mantie de stareţul Gelasie (acum mitropolit de Iorkski) şi de către monahul Daniel. La data de 15 aprilie 1974 a fost hirotonit ierodiacon şi de 13 aprilie, anul următor, ieromonah. Din toamna aceluiaşi an devine student la Academia Teologică „Sf. Clement al Ohridei” din Sofia, iar în 1976 a continuat studiile la Facultatea de Teologie din Atena. După întoarcerea sa în Bulgaria pe 10 octombrie 1980 la Sofia, printr-o decizie a Sfântului Sinod a fost ridicat la rangul de arhimandrit. În 1984 a fost numit vicar pentru episcopia de Lovech. De la începutul anului 1986, Arhimandritul Nathanail primeşte o bursă din partea Institutului Teologic din oraşul Regensburg, Germania. Pe 1 septembrie în acelaşi an a fost trimis în calitate de preot paroh la parohia ortodoxă bulgară „Sfântul Ioan de la Rila” din Londra, Anglia. Întorcându-se acasă, pe 9 august 1988, a fost numit vicar al episcopiei din Sofia, iar pe 1 martie 1989 a fost numit secretar şef al Sfântului Sinod. La data de 25 martie 1989, este în hirotonit episcop în Catedrala patriarhală "Alexander Nevski". Pe 1 decembrie 1989, Episcopul Nathaniel a fost numit vicar al Mitropoliei de Sofia. La data de 17 aprilie 1994 a fost ales şi pe 24 aprilie a fost înscăunat ca episcop canonic de Nevrokopi.